24 Temmuz 2024

Uluslararası Kargo Gönderecekler Nelere Dikkat Etmeli?

Yurtdışına hem bireysel hem de ticaret amacıyla kargo gönderimleri oldukça fazla. Özellikle yurtdışında yaşıyorsanız ya da yurtdışında yaşayan bir yakınınız bulunuyorsa kargo göndermeniz gereken zamanlar olabiliyor. 

Yurtdışına hem bireysel hem de ticaret amacıyla kargo gönderimleri oldukça fazla. Özellikle yurtdışında yaşıyorsanız ya da yurtdışında yaşayan bir yakınınız bulunuyorsa kargo göndermeniz gereken zamanlar olabiliyor. 

Ancak yurtdışına kargo göndermek zor olmasa da dikkat edilmesi gereken detaylar da bulunuyor. Uluslararası kargo gönderimi hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye’den Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına kargo göndermek denince ilk akla gelen konu firma seçimidir. Türkiye’de en çok tercih edilen firmaların başında DHL, TNT, UPS ve Fedex gibi büyük firmalar gelir. Ancak bu büyük firmalar yerine alternatif kargo firmalarını da tercih edebilirsiniz. 

PTT’nin de yurtdışına kargo gönderimleri de bulunuyor. PTT diğer kargo firmalarına göre daha uygun fiyatlar sunsa da kargonun alıcıya ulaşma süresi diğer kargo firmalarına göre daha uzun sürebiliyor. Ayrıca PTT ile gönderim yaptığınızda, kargo gümrükten geçtikten sonra gönderim yaptığınız ülkedeki yerel posta servisi ile dağıtıma çıkacaktır. Yani PTT ile gönderdiğiniz kargo iki farklı şirket tarafından alıcıya ulaştırılır.

Türkiye’den Yurtdışına Kargo Kaç Günde Gider?

Türkiye’den gönderilen kargonun alıcıya ulaşma süresi yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi kargo firmasıyla doğrudan etkilidir. Kargonun taşınma yöntemi yani hava, deniz veya kara yolu ile taşınması kargonun alıcıya kaç günde ulaşacağını etkileyen bir diğer etkendir. 

Örneğin; PTT ile kargo gönderdiğiniz zaman kargonun gönderdiğiniz ülkedeki gümrüğe varma süresi en geç 3 iş günüdür. Ancak gümrükten sonra kargoyu alan yerel posta servisinin kargoyu alıcıya ulaştırma süresi değişkenlik gösterebilir.

Aynı zamanda kargo firmalarının sunduğu Express hizmetlerden yararlanarak kargonuzu alıcıya daha çabuk ulaştırabilirsiniz. Express gönderimi genellikle hava yolu ile yapıldığı için kargoyu alıcıya 2 ya da 3 iş günü içerisinde ulaştırır. Ekonomik gönderimlerde genellikle 10 ila 20 gündür. Tabi ki bu süreler kısalabileceği gibi daha da uzayabilir. Kargonuzun alıcıya ne zaman ulaşacağı hakkında daha detaylı bilgiyi seçtiğiniz kargo firması aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Türkiye’den Yurtdışına Kargo Gönderim Ücretleri Ne Kadardır?

Yurtdışına kargo gönderimlerinde en değişken etken kargo fiyatlarıdır. Gönderi ücretlendirmeleri kargo firmaları tarafından belirlenir ve firmadan firmaya farklılık gösterir. Fiyatlandırmalarda gönderi tipi (parsel ya da kargo), kargonun hacmi, kargonun büyüklüğü ve hangi teslimat tipini seçtiğiniz önemlidir. Eğer kargonuzun daha hızlı gitmesini istiyorsanız ve Express gönderiyi seçtiyseniz daha fazla ödeme yaparsınız. Almanya kargo ücretleri konusunda linkteki yazıdan da faydalanabilirsiniz.

Ancak bu ücretlendirmelerin değişiklik gösterebileceğini hatırlatalım. Kargo gönderimi yapmadan önce ücretlendirmeyi öğrenmek isterseniz kargo şirketlerinin internet sayfaları üzerinden fiyat sorgulaması yapabilirsiniz.

Yurtdışına Kargo Gönderiminde Yasaklı Ürünler Nelerdir?

Kargo gönderimi sırasında içerik oldukça önemlidir. Genel bir yasaklı ürün listesi dışında bazı ülkelerin ek yasaklı ürün listeleri olabilir. Gönderdiğiniz kargo gümrük mevzuatına uymuyorsa gümrükte sorun çıkabilir. Eğer gönderdiğiniz kargonun içerisinde yasaklı ürün listesinde bulunan ürünler varsa hukuki sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak yasaklı ürünler listesinde bulunan ürünler şunlardır:

 • Yanıcı ve yakıcı ürünler
 • Canlı hayvan
 • Alkollü içecek
 • Ateşli silah
 • Tütün ve tütün ürünleri
 • Traş kremi
 • Nakit para, kredi kartı
 • İlaç
 • Parfüm
 • Ehliyet, Pasaport
 • Çakmak

Bu ürünler dışında elektronik ve makyaj ürünlerinin de kargo ile gönderimi yapılmamaktadır. Yasaklı ürün listesinde bulunan ürünleri kargo ile gönderdiğiniz takdirde hukuki sorunlar ile karşılaşabileceğiniz tekrar hatırlatalım.

Yasaklı ürünler listesinin tamamına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca kırılabilecek ürünlerin düzgünce paketlenmesi de gereklidir. Eğer özel şartlarda taşınması gereken bir ürününüz bulunuyorsa kargo şirketleri bu ürünler için farklı hizmetler sunmaktadır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için seçtiğiniz kargo şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışına Kargo Gönderimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gönderdiğiniz ürünün uzak bir yere gideceğini göz önüne alırsak kargo gönderimi sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi paketleme. Ürününüz kırılabilecek bir ürün ise taşıma sırasında kırılmaması için dikkatlice paketlenmelidir. Eğer taşıma sırasında kırılırsa kargo şirketleri bundan sorumluluk almaz. Bu nedenle bu tarz ürünleri düzgünce paketlemek oldukça önemlidir. Kargo paketlemesi yaparken bir diğer dikkat edilmesi gereken detay ise paketlemenin çok büyük yapılmamasıdır. Göndereceğiniz ürüne uygun bir paketleme yaparak kargoyu küçültebilirsiniz. Böylece daha az ödeme yaparsınız.

Göndericinin ve alıcının adreslerini tam, düzgün ve okunaklı yazmak kargonun sorunsuz teslim edilmesi için oldukça önemlidir. Eksik bir bilgi yazılması durumunda kargo alıcıya ulaşmadığında göndericiye geri gelebilir. Bu da hem vakit hem de para kaybı anlamına geleceğinden en ufak bir ayrıntıyı dahi atlamadan bilgiler tam yazılmalıdır. Ayrıca cep telefonu gibi ek bilgileri de yazarak herhangi bir sorunun önüne geçilebilir.

Uluslararası kargo gönderimleri hakkında daha detaylı bilgiler ve ülkelere göre nasıl kargo gönderimi yapılabileceği hakkında daha detaylı bilgiler için Yurtdışındayız gibi yurtdışında yaşayan Türklere yönelik içerik hazırlayan sitelerden de faydalanabilirsiniz.

PROJE DANIŞMANLARIMIZ: ALPNET AJANS - evden eve nakliyat
deneme bonusu veren siteler